- Szczegóły
Gdzie znajdzie zastosowanie wentylacja centralna?
Każdy budynek musi zostać wyposażony w odpowiedni system wentylacyjny pozwalający na sprawną wymianę powietrza oraz pozbywanie się nadmiaru wilgoci, zanieczyszczeń i przykrych zapachów. W nowoczesnych obiektach mieszkalnych, biurowych, komercyjnych czy przemysłowych wykorzystuje się instalacje wentylacji mechanicznej. Umożliwiają one efektywne dostarczanie świeżego powietrza i pozbywanie się tego, które zostało już zużyte niezależnie od kubatury pomieszczeń oraz ich ilości, a także panujących warunków pogodowych. Funkcjonowanie takich systemów wymaga jednak korzystania z odpowiednich central wentylacyjnych. Przekonajmy się, jak funkcjonują tego typu urządzenia i zobaczmy, jakie oferują możliwości.
Działanie systemów wentylacji mechanicznej
Systemy wentylacji mechanicznej pozwalają na dostarczanie świeżego powietrza i usuwanie tego, które uległo zanieczyszczeniu za sprawą sieci kanałów nawiewnych oraz wywiewnych rozprowadzonych wewnątrz budynku. Zwykle są to przewody o sporym przekroju wykonane ze stali lub niekiedy tworzywa sztucznego ukrywane w podwieszanych sufitach albo stropach. W razie potrzeby wyposaża się je w specjalne tłumiki akustyczne eliminujące powstający podczas pracy hałas. Do poszczególnych pomieszczeń powietrze jest nawiewane i wywiewane przez anemostaty. Za wymuszenie ruchu powietrza odpowiadają centrale wentylacyjne, w których znajdują się wentylatory wytwarzające odpowiednie podciśnienie oraz nadciśnienie. W zależności od wielkości obiektu mogą to być urządzenia monoblokowe używane w mniejszych instalacjach albo systemy modułowe obsługujące np. duże biurowce. Centralna wentylacja mechaniczna może więc być dopasowana do potrzeb każdego budynku.
Co może zaoferować centrala wentylacyjna?
Centrale wentylacyjne to nie tylko urządzenia wymuszające obieg powietrza. Bardzo często stosuje się w nich również filtry wyłapujące zanieczyszczenia. Niektóre modele dają też możliwość rekuperacji, tj. odzyskiwania ciepła zgromadzonego w powietrzu wywiewanym i spożytkowania go do ogrzania powietrza nawiewanego, co pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania.