- Szczegóły
Jak wygląda montaż okapów technologicznych?
Przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe realizują wiele zadań, które wymagają montażu efektywnie działającej wentylacji, która będzie w stanie prowadzić stałą wymianę powietrza, zapewniając odpowiednie warunki na poszczególnych stanowiskach pracy. Jednym z rozwiązań instalowanych w tego rodzaju systemach są okapy technologiczne. Przekonajmy się, dlaczego bywają one konieczne i dowiedzmy się, czym są i jak się je zakłada.
Dlaczego okapy technologiczne mogą być niezbędne?
Wiele przemysłowych procesów produkcyjnych wiąże się z dużą emisją zanieczyszczeń. Mogą to być powstające podczas obróbki ściernej pyły, a także drobiny pojawiające się przy transporcie substancji sypkich lub pracy z materiałami budowlanymi. Znaczna ilość szkodliwych związków towarzyszy też rozmaitym reakcjom chemicznym. Emisja pyłów następuje również w trakcie termicznego cięcia metalu oraz jego spawania i zgrzewania. Ponieważ oznacza to zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników, a także wpływa na jakość wyrobów i ogranicza żywotność maszyn, niezbędne staje się korzystanie ze sprawnej wentylacji z różnego rodzaju odciągami.
Czym są okapy technologiczne i jak się je instaluje?
Okapy technologiczne są rodzajem odciągów miejscowych, które służą do odprowadzania powietrza wraz z zanieczyszczeniami z określonego obszaru. Zwykle mają one kształt ściętego ostrosłupa o podstawie prostokątnej, w którego dolnej części znajduje się przestrzeń zasysająca powietrze, a w górnej połączenie z przewodami wentylacyjnymi odprowadzającymi strumień do urządzenia filtracyjnego np. cyklotronu. Niekiedy wentylator wytwarzający potrzebny ciąg może być zamontowany w okapie. Zwykle są one zawieszane albo montowane na konstrukcjach wsporczych. W zależności od typu zanieczyszczeń dobierany jest rodzaj materiału.