- Szczegóły
Wymiana powietrza z odzyskiem ciepła dla Twojego domu
Zadbanie o odpowiednią jakość powietrza jest kluczowe dla zdrowia oraz samopoczucia domowników. W tradycyjnym budownictwie odpowiada za to wentylacja grawitacyjna oraz różnego rodzaju rozszczelnienia w drzwiach i oknach, które wspólnie sprawiają, że powietrze wydychane przez mieszkańców domu jest regularnie zastępowane przez świeże, pochodzące z zewnątrz. Rozwiązanie to ma jednak szereg wad. Po pierwsze, jest bardzo zależne od warunków atmosferycznych: działa znacznie lepiej przy wietrznej pogodzie, a przy wysokich temperaturach jest niemal zupełnie nieskuteczne – stąd odczuwalna w upalne dni duchota w pomieszczeniach. Po drugie, wentylacja grawitacyjna i nieszczelności powodują ogromne straty ciepła. Przyjemne ciepłe powietrze ucieka z domu, zastępowane jest zaś przez zimne, które musi zostać ogrzane, co z kolei sprzyja bardzo dużemu zużyciu energii i w efekcie niezwykle wysokim rachunkom za prąd.
Rozwiązaniem tych problemów jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. W przeciwieństwie do systemu grawitacyjnego, w tej metodzie powietrze jest nawiewane do pomieszczeń i wywiewane z nich przy użyciu odpowiednich urządzeń. Jest więc równie skuteczne przez cały rok, przy właściwie każdej pogodzie. Co bardzo ważne, rekuperacja pozwala odzyskać ciepło z wywiewanego powietrza i ogrzać nim to wpuszczane do domu. Oznacza to ponowne wykorzystanie raz użytej energii i tym samym o wiele mniejsze zużycie prądu. Jest to więc niezwykle pożyteczne rozwiązanie: nie tylko pozwala cieszyć się świeżym powietrzem w każdych warunkach, ale również zatrzymuje ciepło w domu, zapewniając komfort w chłodniejsze dni.
Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła składa się z dwóch wentylatorów, nawiewnego i wywiewnego oraz wymiennika ciepła. Powietrze nawiewane do pomieszczeń przez wentylator nawiewny ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego za pomocą drugiego wentylatora – to zadanie spełnia wymiennik ciepła. Wysokiej jakości wymiennik ciepła ma sprawność do 90 %,a zastosowane filtry zatrzymujące zanieczyszczenia dają korzyści w postaci oczyszczonego powietrza dostarczanego do pomieszczeń. Dzięki temu pomieszczenia są cały czas ogrzane, ilość wykorzystanego prądu jest niewielka, a domownicy mają stały dostęp świeżego powietrza. Z kolei w upalne dni rekuperacja nie zachowuje ciepła w domu, a zamiast tego wspomaga klimatyzację, dbając o odpowiednie parametry powietrza.